„Od północy wieje wiatr, coś się stanie, coś się dzieje,
 Święty Andrzeju daj znać, co się z nami będzie dziać...?”

- czyli jak obchodzono Andrzejki w Szkole Podstawowej  w Olszance

Od najdawniejszych czasów, pod koniec roku, kiedy dni stawały się krótsze a wieczory dłuższe, młodzież zbierała się w jednym domu, aby wspólnie śpiewać i bawić się. Działo się to w  wigilię św. Andrzeja, czyli 29 listopada. Dzień ten nazywano także dniem podejmowania najwłaściwszych decyzji. Od  następnego  dnia  aż  do  Bożego  Narodzenia  obowiązywała  powaga  w  oczekiwaniu  na  narodziny  Pana  Jezusa  i  przez  prawie  miesiąc  nie  można  było  urządzać  zabaw  i  śpiewać  wesołych piosenek.

Popularne Andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. W ten magiczny dzień   dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości, głównie o swoim wybrańcu: jak będzie miał na imię, jak będzie wyglądał i jakimi cechami charakteru będzie się wyróżniał.  Chłopcy  już  znali  tajemnice  ich  przyszłości,  gdyż  w  imieniny  ich  patronki,  świętej  Katarzyny,  dnia  25  listopada   spotykali się na podobne wróżby.  Jednak z czasem Katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne Andrzejki. Stały się też one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek. Dziś bawią się wszyscy i chłopcy i dziewczęta. Odczytywanie przyszłości jest  bardzo starym zajęciem i nie ma człowieka, który nie chciałby wiedzieć, co go czeka. Obecnie wróżby nie dotyczą tylko zamążpójścia, ale ogólnie pojętej przyszłości. Wróżący szukają szczęścia nie tylko w miłości, ale i w nauce, w szkole i życiu codziennym. Każdy pragnie wywróżyć sobie coś wyjątkowego, choć na ogół nikt  nie  traktuje  ich  poważnie,  bo jest  to  tylko  zabawa i okazja do spotkania się w miłym gronie.

Z tego powodu Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Olszance zorganizował dla  społeczności uczniowskiej  niezapomniany wieczór andrzejkowy. W tym dni świetlica szkolna została zamieniona w salę wróżb, w której nie zabrakło wizerunku czarnego kota, sylwetek czarownic,  magicznych znaków zodiaku.  Na ten moment członkowie Samorządu przeobrazili  się w jasnowidzów, wróżbitów,  czarownice i wróżki, w  role te wcieliły się: Julia Bodniak, Ola Oliwa, Kacper Linkowski, Julia Wachowska, Madzia Rudkowska, Julia Malinowska, Kinga Naspińska, Wiktoria Tomaszewska, Sylwia Barwińska, Lena Dzięgielewska. Te niezwykłe magiczne damy  przepowiadały wszystkim chętnym i zainteresowanym   przyszłość z kart i z dłoni, wróżyły korzystając również ze szklanej kuli, magicznych serc, magicznych zapałek, kombinacji cyfr z daty urodzenia. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty. Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczyły dzieciom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie.  Po wróżbiarskim wieczorku przyszedł czas na dyskotekę.Nad oprawą muzyczną czuwali cały magiczny wieczór Piotr Romanowski i Wojtek Woźniak. Zmęczeni pląsami mogli uzupełnić swoje siły w szkolnej cukierence,  która oferowała przepyszne ciasta, ciasteczki i inne domowe wypieki, upieczone specjalne na tę okazję przez rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość… no cóż…zawsze  może się spełnić, bo tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

tekst i foto Joanna Sowierszenko